Przejdź do treści Przejdź do stopki

Beyti – Aromatyczny Kebab z Jagnięciny w Lawaszu

J

Jeśli kiedykolwiek spacerowaliście po ulicach Istambułu, to pewnie natknęliście się na dwa flagowe rodzaje kebabów: Adanę i Beyti. Fakt, Adana cieszy się chyba największą popularnością wśród tureckich dań, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać Was również z Beyti, które, co chcemy podkreślić, możecie zjeść w naszej restauracji.

 

Kilka słów o kebabie Beyti

O Adanie wspominaliśmy nie tylko ze względu na jej popularność, ale też sposób przygotowania. Obydwa dania — zarówno Adanę, jak i Beyti — można przygotować w dość podobny sposób. Różnica polega na sposobie serwowania obydwu posiłków. Adana Kebab jest podawana na chlebie, a Beyti Kebab zawija się w arkusze ciasta yufka. Całość podaje się z jogurtem oraz sosem czosnkowym, czyli dodatkami, które z pewnością często spotykacie w menu naszej restauracji.

Skąd wziął się kebab Beyti?

Nie wszyscy wiedzą, że nazwa “Beyti” jest dość przypadkowa. Skąd się ona wzięła? Jest to… imię pani Guler, która była właścicielką znajdującej się w Istambule restauracji o tej samej nazwie. Obiekt ten rozpoczął swoją działalność już w roku 1945 i do dziś serwuje przepyszne, tureckie steki.

Przyrządzanie Beyti — informacje ogólne

Chcemy powiedzieć Wam też kilka słów na temat przygotowania Beyti. Na pierwszy rzut oka podany przez nas przepis może wydawać się dość skomplikowany. Na szczęście w rzeczywistości sporządzenie tego kultowego, tureckiego dania nie trwa aż tak długo. Jeśli zatem chcecie rozsmakowywać się w wyjątkowym aromacie tego dania i jednocześnie cieszyć się bliskowschodnim klimatem naszej restauracji, to koniecznie zapraszamy do nas. A jeśli chcecie samodzielnie przygotować to wyjątkowe danie w gronie rodziny lub znajomych, to podsyłamy Wam sprawdzony przepis.

Dlaczego Beyti ma tak oryginalny smak?

Beyti jest uznawany za jeden z najlepszych kebabów. Dlaczego? Ponieważ zawarte w nim składniki tworzą unikatową kompozycję smaków, obok której trudno przejść obojętnie. Beyti przygotowuje się najczęściej z mielonej wołowiny lub jagnięciny, które są delikatne, miękkie i dosłownie rozpływają się w ustach.

 

Kebab Beyti — sposób przygotowania

Co jest potrzebne, żeby przygotować klasyczne, tureckie Beyti? Oto lista składników:

  • mniej więcej 650 – 700 gram mielonej, chudej wołowiny,

  • jedna cebula,

  • jedno jajko,

  • pęczek natki pietruszki (dość mały),

  • 2 najlepiej czubate łyżki tartej bułki,

  • jedna łyżeczka mielonego kuminu,

  • jeden ząbek czosnku,

  • połowa łyżeczki tureckiej papryki w płatkach,

  • czarny pieprz,

  • sól (do smaku),

  • pojedyncza łyżka oliwy z oliwek, niezbędna do posmarowania kebabu Beyti,

  • ciasto yufka, w które zostanie zawinięty kebab Beyti,

  • jedna natka pietruszki do dekoracji.

 

Przepis na kebab Beyti — jak przygotować jedno z najsłynniejszych dań kuchni tureckiej?

Przygotowanie kebabu Beyti zaczynamy od pokrojenia cebuli w malutką kostkę. Opcjonalnie można zetrzeć ją na tarce. Czosnek należy przecisnąć przez praskę. Następnie należy dokładnie wymieszać mięso z cebulą, a następnie z czosnkiem i drobno posiekaną natką pietruszki. Do uzyskanej w ten sposób mieszaniny należy dodać rozbełtane jajko, a także kumin oraz bułkę tartą. Całość należy dokładnie doprawić solą i pieprzem, aby uzyskać pożądany smak. Na koniec należy dokładnie wyrobić mięso, formując z niego masę podobną jak w przypadku kotletów mielonych. Całość należy przykryć folią spożywczą i odstawić na około 30 minut do lodówki.

Następnie należy wyłożyć blachę papierem do pieczenia. W międzyczasie należy włączyć piekarnik, włączyć funkcję termoobiegu i rozgrzać go do temperatury około 180 stopni Celsjusza.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności przygotowujemy mięso do późniejszego pieczenia. W tym celu formujemy z niego kiełbaski o średnicy około 3 cm i długości 12 cm. Po sformowaniu należy je umieścić na blaszce i delikatnie spłaszczyć dłonią. Optymalny czas pieczenia dla temperatury 180 stopni to 20 – 25 minut. Po upływie około 12 minut należy przewrócić kebab na drugą stronę.

Po upieczeniu kebaba Beyti należy wyjąć go z piekarnika i zmniejszyć panującą w nim temperaturę do 160 stopni Celsjusza. W międzyczasie umieszczamy mięso w cieście yufka, a następnie całość zwijamy w ciasny rulon, który następnie należy pokroić na kawałki o długości około 4 cm każdy. Na koniec umieszczamy wszystko na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Rulon należy posmarować oliwką z oliwek, wstawić do piekarnika i piec przez 6 minut. Po wyjęciu dania z piekarnika należy ułożyć je na talerzu, a następnie polać sosem pomidorowym. Opcjonalnie Beyti można udekorować natką pietruszki i sosem czosnkowym.

Jak przygotować sos do kebabu Beyti?

Lista składników niezbędnych do jego przygotowania:

  • 3 drobno posiekane ząbki czosnku,

  • 2 łyżki oleju,

  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego,

  • płaska łyżka pasty paprykowej,

  • 1/2 szklanki wody,

  • 1/2 łyżeczki tureckiej papryki,

  • sól oraz czarny pieprz.

Przygotowanie sosu rozpoczynamy od rozgrzania oleju na patelni. Następnie dodajemy do niego czosnek, po czym całość smażymy przez minutę. Na koniec należy dodać pastę paprykową oraz koncentrat pomidorowy. Mieszaninę należy delikatnie podsmażać przez maksymalnie 2 minuty. Następnie dodajemy płatki papryki i odrobinę wody, aby gęstość sosu była w miarę duża.

Uwaga! W celu przygotowania sosu czosnkowego należy wymieszać ze sobą 400 g jogurtu greckiego, 2 duże ząbki czosnku (należy je drobno posiekać) i sól.

I jak? Czy turecki kebab Beyti przypadł Wam do gustu?

 

Go to Top