Przejdź do treści Przejdź do stopki

Künefe – Słodki Deser z Serem, który Rozpływa się w Ustach

K

Kunefe to smaczny, bliskowschodni deser, który nie tylko zadziwia swym smakiem, ale ma też dość bogatą historię. W niniejszym wpisie spróbujemy opowiedzieć Wam o nim nieco więcej. Zachęcamy też do spróbowania tego oryginalnego przysmaku w naszej wyjątkowej, klimatycznej restauracji.

 

Czym jest Kunefe? Skąd się wzięło?

Do końca nie wiadomo, jaka jest historia Kunefe. Niektórzy twierdzą, że ten bliskowschodni przysmak został przygotowany specjalnie dla kalifów, którzy wygłodnieli po ramadanowym poście. Wielu sądzi, że pierwotna wersja tego deseru po raz pierwszy pojawiła się na stołach w średniowiecznym Egipcie lub w Kalifacie Fatymidów. Tak czy inaczej, przepis na Kunefe szybko rozprzestrzenił się w świecie arabskim. Mało tego — deser stał się popularny również w takich krajach jak Grecja i Turcja. Dawniej sporządzano go z wykorzystaniem nitek kadayif, sera i orzechów. Dziś przepis na to niezwykłe danie uległ pewnym zmianom, ale trzeba przyznać, że jego najważniejsze składniki nie uległy zmianie.

 

Kunefe dziś — co to jest?

Zgodnie z tym, co mówiliśmy wcześniej, dzisiejsze Kunefe uległo pewnym modyfikacjom. Niemniej nasza knajpa turecka w Warszawie dba o to, by jego skład i smak jak najbardziej przypominał oryginał. Nawiasem mówiąc, trudno jednoznacznie ustalić, jak wytwarzano ten niezwykły deser. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest… nazewnictwo. Nie wszyscy wiedzą, że Kunefe to spolszczona nazwa tego przysmaku. W oryginalnej kuchni orientalnej nosi ona nazwy knafeh, kunafeh, kunafa i konafi. Trzeba też uczciwie przyznać, że nie ma jednego, unikatowego przepisu na ten przysmak. Przykładowo w Nablusie podaje się go z lokalnym serem owczym. Z kolei w tureckiej prowincji Hatay nitki Kunefe łączy się z tłustym, białym serem, pistacjami oraz orzechami włoskimi. Jednym słowem — co kraj, to obyczaj.

 

Kadayif — najważniejszy element deseru Kunefe

Zanim zachęcimy Państwa do skosztowania deseru Kunefe w naszej restauracji lub przygotowania go w zaciszu własnego domu, musimy opowiedzieć nieco o najważniejszym elemencie dania, czyli nitkach Kadayif. Czasem nazywa się je nitkami filo, ale jest co błędna nazwa, gdyż zarówno filo, jak i kadayif, to dwa odrębne elementy kuchni orientalnej. Jeśli zatem chcą Państwo przygotować ten deser w oryginalnej postaci, do zachęcamy do zakupienia oryginalnego kadayif. Podpowiadamy, że można je znaleźć w sklepach z kuchnią orientalną, a także w Internecie. Na szczęście jest to dość łatwo dostępny składnik, toteż zaopatrzenie się w niego nie powinno być dla Państwa zbyt dużym problemem.

 

Jak przygotować Kunefe?

Jeśli chcą Państwo spróbować swoich sił w przygotowaniu domowego Kunefe, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z niniejszym przepisem. Osobom, które wolą spożyć ten wyjątkowy deser w miejscu, które emanuje kulturą Orientu, to zachęcamy do odwiedzenia Nar Restaurant. Jesteśmy przekonani, że nasza restauracja turecka w Warszawie uwiedzie Was nie tylko smakiem pysznego Kunefe, ale też wieloma innymi pysznymi daniami pochodzącymi z okolic dzisiejszej Turcji, Syrii i Egiptu.

Kunefe — lista niezbędnych składników

Do przygotowania deseru potrzebujemy:

  • 500 g ciasta kadayıf,

  • 300 g masła,

  • 300 g sera dil peyniri, lub 100 g twarogu + 250 g mascarpone + 100 ml śmietanki,

  • 1 szklanka cukru,

  • łyżka soku z cytryny,

  • łyżka wody różanej (do polania deseru),

  • pokruszone pistacje.

Jak przygotować Kunefe — oto sprawdzony przepis krok po kroku

Przygotowanie naszego deseru zaczynamy od najprostszej rzeczy, czyli rozpuszczenia cukru w połowie szklanki wody. Pamiętajmy, aby gotować ją na małym ogniu, dzięki czemu zwiększymy jej zdolność do jego wchłonięcia. Do uzyskanej w ten sposób mieszaniny dodajemy sok z cytryny, a następnie wodę różaną.

Bierzemy kawałek kadayif i tniemy go nożyczkami na cienkie nitki o długości 3 – 4 cm każda. Następnie rozpuszczamy na delikatnym ogniu masło i zalewamy nim ciasto. Całość należy dokładnie zmieszać, aby masło dokładnie się wchłonęło.

Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w formę do pieczenia, której dno i boki należy dokładnie posmarować olejem lub masłem, dzięki którym ciasto się nie przypali. Następnie układamy na dnie pierwszą warstwę nitek, a następnie ser dil peyniri, który uprzednio należy pokroić w plastry. Jeśli skorzystaliśmy z alternatywnego przepisu na ser, to powinniśmy użyć twarogu wymieszanego z mascarpone oraz śmietanką. Podczas układania zwróćmy również uwagę na to, by łyżka używana do nakładania sera była stale mokra (moczona w wodzie). Dzięki temu możemy mieć pewność, że masa nie będzie się nam do niej kleić.

Gdy nałożymy już kolejną warstwę kadayi, należy całość włożyć do rozgrzanego pieca (najlepiej do temperatury 180 stopni). Deser powinien podgrzewać się przez około 30 – 40 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy go, a następnie całość zalewamy sporządzonym uprzednio syropem. Sypiemy też pistacje, które stworzą na jego powierzchni smaczną i estetycznie prezentującą się posypkę. Kunefe można jeść na ciepło lub na chłodno — zależnie od preferencji smakowych.

I jak? Smakował Państwu unikatowy deser rodem z Bliskiego Wschodu?

 

Go to Top