T
To, jak różnorodnym daniem może być kebab, widać na przykładzie Şiş Kebabı. Niech Was nie zmyli użycie w tytule słowa “szaszłyk”. Co prawda jagnięcy Kuzu Sis jest szaszłykiem, ale też formą kebaba. Wystarczy zerknąć na to niezwykłe, tureckie danie, by od razu przekonać się, że mamy do czynienia z kawałkami mięsa, które następnie są nadziewane na szpatułki i grillowane.
Słów kilka o tureckim szaszłyku
Zaraz, zaraz… ktoś powie, że szaszłyk to klasyczne, słowiańskie danie. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, ale historycznie rzecz biorąc, to właśnie Słowianie (Polacy, Ukraińcy, Rosjanie) przejęli od Tatarów, a więc ludu mającego dużo wspólnego z Turkami, sposób przyrządzania mięsna nadzianego wcześniej na patyku. Koncepcja dania jest taka sama. Różnica polega na tym, że Şiş Kebabı, czy jak wolą inni: Kuzu Sis, to posiłek przygotowany bez warzyw i innych dodatków (zwłaszcza staropolskiej cebulki). Co ciekawe, przepis na takie danie znajdziemy już w Melceü’t-Tabbâhîn, czyli tureckiej książce kucharskiej z 1844 roku.
Etymologia Şiş Kebabı – skąd bierze się nazewnictwo tureckich dań?
Tak czy inaczej, do przygotowania dania używa się jagnięciny, tudzież baraniny. Udziec, który jest niezbędny do Şiş Kebabı, musi wcześniej skruszeć. Ma to przełożenie na nazwę posiłku, gdyż po turecku jagnięcina to Kuzu. Tutaj warto dodać, że Turcy przestają być już tak bardzo konserwatywni, jeśli chodzi o przygotowanie Kuzu Sis. Wielu z nich zastępuje tu klasyczną jagnięcinę wołowiną, a nawet… mięsem z kurczaka. W ten sposób powstaje… Tavuk Sis, gdzie pierwszy człon oznacza kurczaka. To ciekawe i pomysłowe danie zajada się głównie w południowej części kraju. Nas jednak – jako klasyczną restaurację turecką – interesuje jednak klasyczny Kuzu Sis. I taki właśnie chcemy dla Państwa przygotować.
Uwaga! Odwiedzając klasyczne restauracje tureckie lub orientalne, możecie spotkać się z dwoma nazwami tego samego dania: Şiş Kebabı i Çöp Şiş Kebabı. Różnica polega na tym, że drugi wariant kebabu jest po prostu mniejszą wersją tego pierwszego i powstaje z mięsa, które nie nadaje się juz do przygotowywania standardowego kebaba. Mówimy tu zatem nie tylko o wersji light tego dania, ale o czymś w rodzaju przekąski.
Co jest potrzebne do przygotowania klasycznego Şiş Kebabı, czyli Kuzu Sis?
Od razu zaznaczamy, że przepis na orientalny szaszłyk-kebab nie jest zbyt skomplikowany. Poniżej przedstawiamy go, aby każdy z Was mógł go sobie przygotować samodzielnie w domu. A jeśli mimo to, chcecie zjeść go w klasycznej, tureckiej restauracji, w której wszystko, począwszy od wystroju, a skończywszy na muzyce, nawiązuje do klimatów orientalnych, to serdecznie do nas zapraszamy.
Lista składników do Kuzu Sis:
-
1 kg baraniny lub jagnięciny, aczkolwiek można też postawić na mięso z udek kurczaka, które należy pokroić w kostkę o średnicy około 4 cm,
-
1 cebula, którą należy drobno posiekać lub zmiksować w blenderze,
-
3 ząbki czosnku, które należy dokładnie posiekać,
-
łyżka soli,
-
2 lub 3 papryczki chili dla intensywnego smaku,
-
1 łyżka zmielonego, czarnego pieprzu,
-
przyprawy w postaci 2 łyżek zmielonego kminu i dwóch łyżek zmielonej papryki,
-
dodatkowo warto zaopatrzyć się w 2 łyżki jogurty oraz 8 łyżek oliwy.
Jak przygotować Kuzu Sis?
Proces przygotowania dania rozpoczynamy od dokładnego wymieszania poszczególnych składników z mięsem, tak aby stworzyły na jego powierzchni w miarę jednolitą warstwę. Oklejoną w ten sposób jagnięcinę należy pozostawić w lodówce na całą noc. Wyjmujemy je dopiero mniej więcej na godzinę przed rozpoczęciem grillowania. Jeśli korzystamy z drewnianych szpatułek, warto je wcześniej zmoczyć wodą. Dzięki temu unikniemy ryzyka ich spalania na skutek oddziaływania wysokich temperatur.
Kebaby należy grillować dokładnie z obu stron, umieszczając je nad żarzącym się węglem drzewnym. Opcjonalnie można też wykorzystać potencjał kuchennego piekarnika. Jeśli zachowamy odpowiednią temperaturę, czas grillowania nie powinien być dłuższy niż kilkanaście minut.
I jeszcze jedno. Kebaby można podawać w chlebie pita, który wcześniej został odpowiednio podgrzany. Wystarczy włożyć je do chleba, lekko ścisnąć, a następnie wyjąć szpatułkę.
I jak? Smakuje Wam ten niezwykły, orientalny szaszłyk?