A
Adana to jedna z najbardziej rozpoznawalnych odmian kebabu. Nazwa ta oznacza danie powstałe z mielonego mięsa. Faktycznie, w tym przypadku nazwa jak najbardziej odzwierciedla charakter potrawy. W poniższym artykule opowiemy Wam nie tylko o niej, ale i sposobie jej przygotowania. Zapraszamy do lektury.
Kilka ciekawostek o kebabie z Adany
Nazwa Adana dużo mówi nam nie tylko o sposobie przygotowania potrawy, ale też o jej pochodzeniu. Okazuje się, że danie to pochodzi tureckiej prowincji Adana, a w 2005 roku Turcy uzyskali pełnię praw do posługiwania się tą nazwą w odniesieniu do tylko i wyłącznie tej odmiany kebabu. Na marginesie warto dodać, że podobne dania (choć nieco zmodyfikowane) są podawane w innych regionach Turcji, a nawet w Iraku i Syrii. Cóż, nie da się ukryć, że kuchnia turecka to prawdziwa mozaika smaków, które swym zasięgiem obejmują cały Bliski Wschód.
Nie można zapominać, że w przygotowywaniu kebabu z Adany bardzo ważna jest również… tradycja. Być może w Polsce większość rodzimych kucharzy nie używa do siekania mięsa tzw. zirh, czyli tasaka w kształcie półksiężyca, ale w Turcji jest to standardem. Podobnie jest zresztą w przypadku słodkiej papryki, która również powinna być rozdrobniona przy pomocy tego przyrządu.
Adana kebab to danie, które można podać w zasadzie na dwa sposoby:
• porsiyon, czyli na talerzu,
• dürüm, czyli w specjalnym placku.
Jak przygotować danie w obydwu wariantach? Kebab dürüm zdejmuje się po usmażeniu ze szpikulca i kładzie na bochenku płaskiego chleba. Żeby było jasne, mówimy tu o specjalnym, tureckim pieczywie lavaş lub tırnak pidesi. Całość można obsypać cebulą (najlepiej drobno posiekaną), a także pomidorami i pietruszką (nie zapominając o soli, kminku i sumaku). Na koniec całość zawija się w długi, bardzo smakowity rulon, który przypomina nieco znane z polskich miast kebaby zawijane w cieście
Kebab porsiyon podaje się w zupełnie inny sposób. Kładzie się go na płaskim chlebie, a tuż obok podaje się uprażone pomidory wraz z papryką, cebulą, pietruszką itd.
Czas przygotować Adanę. Jak to zrobić?
Smakiem Adany można oczywiście cieszyć się w zaciszu klasycznej, tureckiej restauracji. Zapewniamy, że u nas będzie ona smakować wyśmienicie. Jeśli jednak chcecie spróbować swoich sił w przygotowaniu tego dania, to serdecznie Was do tego zachęcamy. Poniżej podsyłamy bardzo dobry przepis na kebab Adana. Zapraszamy do gotowania.
Jakie składniki będą nam potrzebne? Oto niezbędna lista:
• 350 gramów mielonej wołowiny
• 300 gramów mielonej jagnięciny, ale można zastąpić wołowiną,
• 1 ząbek czosnku,
• 2 cebule,
• pół łyżeczki mielonego, czarnego pieprzu do smaku,
• 1 łyżka pasty paprykowej,
• 1/2 pęczka natki pietruszki,
• 2 łyżki oleju,
• 1 łyżeczka mielonej papryki.
Jak przygotować danie? Oto przepis krok po kroku
Zaczynamy od pokrojenia cebuli w małą kostkę. Następnie przeciskamy czosnek przez praskę i siekamy drobno pietruszkę. Kolejnym krokiem jest dodanie mięsa do cebuli, czosnku, a także pasty z papryki, oleju, pietruszki oraz przyprawienie tego wszystkiego czarnym pieprzem. Ważne jest, aby tak przygotowaną “mieszaninę” odstawić na maksimum 3 godziny do lodówki.
Następnie zabieramy ostrza do szaszłyków i smarujemy je masłem. Gdy potrawa się schładza, warto włączyć piekarnik i rozgrzać go do temperatury około 200 stopni Celsjusza. Pod rusztem piekarnika należy umieścić blachę do pieczenia. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że w trakcie pieczenia mięsa znaczna część tłuszczu osadzi się na dnie.
Na koniec należy okleić mięsem szpadki (ostrza do szaszłyków). Warto dodać, że schłodzone mięso można łatwo formować. Najlepiej przygotować z niego coś na kształt kiełbasek o średnicy około 3 cm. Następnie trzeba je piec przez około 25 minut, aż mięso mocno się zrumieni. Gdy upłynie połowa czasu, kiełbaski należy odwrócić na drugą stronę.
Jak widać, kuchnia turecka jest bogata w dania, które można przygotować we własnym zakresie. Wynika to z faktu, że wiele z serwowanych w jej ramach potraw, to dania wchodzące w skład tzw. kuchni ulicznej, której można skosztować będąc w Turcji.